With credit to [member=1732]SamTurtledove[/member] and with permission of [member=1]alyssa[/member], posting this here
IDW & Top Shelf’s Comic Con International 2016 ScheduleYou are not allowed to view links.
Register or
LoginWith just a week left until San Diego Comic-Con, IDW and Top Shelf are officially unveiling their schedule for the weekend; including incredible signings, and must-see panels. Take note, because you won’t want to miss any of the fun at the booth, or your first look at exciting new projects on the panels!
Come meet a bevy of incredible creators at booth #2743 throughout the weekend, and be one of the first to get your hands on Berkeley Breathed’s new book, Bloom County: Episode XI A New Hope and the exciting prelude chapter to IDW’s huge September event, REVOLUTION!
Booth Signing Schedule
Wednesday July 20th Preview Night6:00 — 8:00 Teenage Mutant Ninja Turtles — Kevin Eastman, Tom Waltz, Freddie E. Williams II, Mateus Santolouco, Bobby Curnow (*Check out the show exclusives!)
6:00 — 8:00 Bloom County Launch Party! — Berkeley Breathed (*Check out the show exclusive hardcover!)
8:00 — 9:00 Revolution — John Barber, Cullen Bunn, Fico Ossio (*Get a free preview of the upcoming release!)
8:00 — 9:00 The Electric Sublime Sneak Preview — W. Maxwell Prince (*Get a free preview of the upcoming release!)
Thursday July 21st10:00 — 11:00 Bloom County — Berkeley Breathed (*Check out the show exclusives!)
10:00 — 11:00 Strawberry Shortcake — Amy Mebberson (*Check out the show exclusives!)
11:00 — 12:00 Jem and the Holograms — Samantha Newark (original Jem voice talent!), Sara Richard, M. Victoria Robado (*Check out the show exclusive hardcover!)
11:00 — 1:00 Teenage Mutant Ninja Turtles — Kevin Eastman, Tom Waltz, Freddie E. Williams II, Mateus Santolouco, Bobby Curnow (*Check out the show exclusives!)
12:00 — 1:00 Dirk Gently — Arvind Ethan David
1:00 — 2:00 The Fun Family — Benjamin Frisch
1:00 — 2:00 The Amazing Screw-On Head Artist’s Edition — Mike Mignola (*Check out the show exclusive!)
1:00 — 2:00 Godzilla — Chris Mowry, Priscilla Tramontano
2:00 — 2:30 The X-Files — Joe Harris, Sam “Mister Sam” Shearon
2:00 — 3:00 Bloom County — Berkeley Breathed
3:00 — 4:00 3A Presents — Ashley Wood, William Wray, Phil Hale
3:00 — 4:00 My Little Pony — Agnes Garbowska, Tony Fleecs, Thom Zahler (*Check out the show exclusive!)
4:00 — 5:00 ROM — Christos Gage, David Messina, Chris Ryall (*Check out the show exclusive!)
4:00 — 5:00 Revolution — John Barber, Fico Ossio, Brandon Easton, Mairghread Scott, Aubrey Sitterson (*Get a free preview of the upcoming release!)
4:00 — 5:00 Love Addict — Koren Shadmi
4:00 — 5:00 The Electric Sublime— W. Maxwell Prince (*Get a free preview of the upcoming release!)
5:00 — 6:00 Locke & Key, Little Nemo: Return to Slumberland, Onyx — Gabriel Rodriguez, Chris Ryall, Eric Shanower (*Check out the show exclusives!)
5:00 — 6:30 Archangel — William Gibson, Michael St. John Smith, Michael Benedetto (*Check out the show exclusives!)
6:00 — 7:00 Back to the Future — John Barber, Erik Burnham
6:00 — 7:00 Samurai Jack, Mickey Mouse Shorts — Andy Suriano
Friday July 22nd10:00 — 11:00 Orphan Black — John Fawcett, Graeme Manson
10:00 — 11:00 The Electric Sublime — W. Maxwell Prince (*Get a free preview of the upcoming release!)
10:00 — 11:00 Insufferable — Peter Krause
11:00 — 12:00 ROM — Christos Gage, David Messina, Chris Ryall (*Check out the show exclusive!)
11:00 — 12:00 Revolution — John Barber, Fico Ossio (*Get a free preview of the upcoming release!)
11:00 — 12:00 Dirk Gently — Arvind Ethan David
12:00 — 1:00 Archangel — William Gibson, Michael St. John Smith, Michael Benedetto (*Check out the show exclusives!)
12:00 — 1:00 Judge Dredd — Ulises Fariñas, Erick Freitas, Ryan Hill
12:00 — 1:00 Little Nemo, Onyx, Locke & Key — Gabriel Rodriguez, Chris Ryall, Eric Shanower, Jay Fotos (*Check out the show exclusives!)
1:00 — 2:00 Jem and the Holograms — Samantha Newark (original Jem voice talent!), Sara Richard, M. Victoria Robado (*Check out the show exclusive hardcover!)
1:00 — 2:00 Street Fighter X G.I. Joe — Aubrey Sitterson
1:00 — 2:00 Yellow Heat: Artist’s Edition Portfolio — Russ Heath
1:00 — 2:00 Strawberry Shortcake — Greg Ham (*Check out the show exclusive!)
2:00 — 3:00 Wynonna Earp — Melanie Scrofano, Shamier Anderson, Tim Rozon, Dominique Provost-Chalkley, Katherine Barrell, Beau Smith (*Check out the show exclusives!)
2:00 — 3:00 Apocrypha Now — Mark Russell, Shannon Wheeler
3:00 — 4:00 March Book Three Debut Signing! — Congressman John Lewis, Andrew Aydin, Nate Powell (*Check out the show exclusive hardcover!)
3:00 — 4:30 Bloom County — Berkeley Breathed (*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 — 6:00 Teenage Mutant Ninja Turtles — Kevin Eastman, Tom Waltz, Bobby Curnow, Mateus Santolouco (*Check out the show exclusives!)
5:00 — 6:00 Fear and Loathing in Las Vegas — Troy Little (*Check out the show exclusive!)
5:00 — 6:00 Disney Comics — Derek Charm, Andy Suriano (*Check out the show exclusive!)
6:00 — 7:00 Transformers — John Barber, Brendan Cahill, Marcelo Matere, Livio Ramondelli, Mairghread Scott, Priscilla Tramontano, Dheeraj Verma, (*Check out the show exclusives!)
6:00 — 7:00 The Jekyll Island Chronicles — Steve Nedvidek, Ed Crowell, Jack Lowe, Moses Nester, S.J. Miller,
Saturday July 23rd10:00 — 12:00 Teenage Mutant Ninja Turtles — Kevin Eastman, Tom Waltz,
Freddie E. Williams II, Mateus Santolouco (*Check out the show exclusives!)
10:00 — 11:00 X-Files Prose, V-Wars — Jonathan Maberry, Jay Fotos, Sam “Mister Sam” Shearon
10:00 — 11:00 Godzilla — Joshua Fialkov, Chris Mowry, Priscilla Tramontano
11:15 — 12:30 March— Congressman John Lewis, Andrew Aydin, Nate Powell (*Check out the show exclusive hardcover!)
12:00 — 1:30 Bloom County — Berkeley Breathed (*Check out the show exclusive hardcover!)
1:00 — 2:00 ROM — Christos Gage, David Messina, Chris Ryall (*Check out the show exclusive!)
1:30 — 3:00 Archangel — William Gibson, Michael St. John Smith, Michael Benedetto (*Check out the show exclusives!)
2:00 — 3:00 Powerpuff Girls — Haley Mancini, Jake Goldman, Derek Charm, (*Check out the show exclusives!)
3:00 — 4:00 March — Congressman John Lewis, Andrew Aydin, Nate Powell (*Check out the show exclusive hardcover!)
3:00 — 4:00 Locke & Key, Onyx, Tales From The Darkside — Gabriel Rodriguez, Chris Ryall, Jay Fotos (*Check out the show exclusives!)
4:00 — 5:00 Wynonna Earp — Melanie Scrofano, Shamier Anderson, Tim Rozon, Dominique Provost-Chalkley, Katherine Barrell, Beau Smith (*Check out the show exclusives!)
4:00 — 5:00 Bacchus — Eddie Campbell (*Check out the show exclusive hardcover!)
4:00 — 5:00 Street Fighter X G.I. Joe — Aubrey Sitterson
5:00 — 6:00 Star Trek — Mike Johnson, Ryan Parrott, Derek Charm, David Tipton, Scott Tipton, J.K. Woodward
5:00 — 6:00 The Story of My Tits — Jennifer Hayden
6:00 — 7:00 Fear and Loathing in Las Vegas — Troy Little (*Check out the show exclusive!)
6:00 — 7:00 Ghostbusters — Erik Burnham
Sunday July 24th10:00 — 11:00 The Rocketeer at War! — Marc Guggenheim
10:00 — 11:00 Amazing Forest — Ulises Fariñas, Erick Frietas, Melody Often
11:00 — 12:00 ROM — Chris Ryall, David Messina (*Check out the show exclusive!)
11:00 — 12:00 Archangel — William Gibson, Michael St. John Smith, Michael Benedetto (*Check out the show exclusives!)
12:00 — 2:00 Teenage Mutant Ninja Turtles — Kevin Eastman, Tom Waltz, Bobby Curnow, Mateus Santolouco (*Check out the show exclusives!)
12:00 — 1:00 Bacchus — Eddie Campbell(*Check out the show exclusive hardcover!)
12:00 — 1:00 V-Wars — Jonathan Maberry
1:00 — 2:00 Bloom County — Berkeley Breathed
2:00 — 3:00 Revolution — John Barber, Fico Ossio (*Get a free preview of the upcoming release!)
2:00 — 3:00 My Little Pony — Christina Rice, Sara Richard, Thom Zahler (*Check out the show exclusive!)
3:00 — 4:00 Tales From The Darkside — Gabriel Rodriguez, Michael Benedetto (*Check out the show exclusives!)
3:00 — 4:00 The Electric Sublime — W. Maxwell Prince (*Get a free preview of the upcoming release!)
The Top Shelf section of the booth will be filled all weekend with more great creators, too!