Author Topic: 2019 DC Comics Booth Signings  (Read 109 times)

Offline SamTurtledove

  • Supporter
  • Volunteer HQ
  • ******
  • Join Date: Jun 2013
  • Posts: 6610
  • Liked: 1544
2019 DC Comics Booth Signings
« on: July 16, 2019, 09:03:34 PM »
From You are not allowed to view links. Register or Login


DC Talent Signings By Day

Quote

"C" will take place in the "Central" signing area.
"G" will take place at the "Gotham" signing area
"M" will take place at the "Metropolis" signing area

(**) are Exclusive Signings (Portal)




All signings will be held at the DC Warner Bros. booth (#4545).

Signings marked with an asterisk (**) are Exclusive Signings and will require wristbands. Wristband requests and assignments were part of the pre-show Exclusives Portal administered by Comic-Con International. All fans selcted for an Exclusive Signing were sent notification by Comic-Con International prior to the start of the convention. For more information, please visit Comic-Con International's Exclusive Signings FAQ.

The DC booth will have mulitple signing locations. Signings marked with a "G" will take place at the "Gotham" signing area. Signings marked with an "M" will take place at the "Metropolis" signing area. Exclusive Signings marked with a "C" will take place in the "Central" signing area.



Talent Signings by Name are at You are not allowed to view links. Register or Login





Thursday

10:00 AM
John Timms (G)
Gabe Eltaeb (G)
 

10:30 AM
Philip Tan (M)

 

11:00 AM
Dexter Soy (G)

Todd McFarlane** (C)

 

11:30 AM
Tim Seeley (M)
Jeff Lemire (M)

 

12:00 PM
Joshua Middleton (G)

 

12:30 PM
Cecil Castellucci (M)
Sam Humphries (M)

 

1:00 PM
James Tynion IV (G)

Greg Capullo** (C)

 

1:30 PM
Paul Levitz (M)
Kurt Busiek (M)

 

2:00 PM
Dan Jurgens (G)
Louise Simonson (G)

Teen Titans Go!** (C)

 

2:30 PM
Agnes Garbowska (M)
Monica Kubina (M)

 

3:00 PM
Brad Walker (G)

 

3:30 PM
Kami Garcia (M)
Gabriel Picolo (M)

 

4:00 PM
Tom Taylor (G)

Tom King** (C)
Mitch Gerads** (C)

 

4:30 PM
Chris Uminga (M)
 

5:00 PM
Joshua Williamson (G)
Brad Anderson (G)
 

5:30 PM
Lee Bermejo (M)

 

6:00 PM
Lucio Parrillo (G)
Steve Orlando (G)

Jim Lee** (C)
Scott Williams** (C)
Alex Sinclair** (C)





FRIDAY

10:00 AM
Gail Simone (G)

Gene Yang (G)

 

10:30 AM
Danielle Paige (M)

 

11:00 AM
Jock (G)

 

11:05 AM
DC SUPER HERO GIRLS** (C)

 

11:30 AM
Mark Russell (M)
Daniel Watters (M)

 

12:00 PM
Tom Taylor (G)

Tom King** (C)
Mitch Gerads** (C)
Nick Derington** (C)

 

12:30 PM
Jesus Merino (M)
 

1:00 PM
Joshua Williamson (G)

KRYPTON** (C)

 

1:15 PM
PENNYWORTH** (G)

 

1:30 PM
Robert Venditti (M)
Ben Blacker (M)

 

2:00 PM
Adam Glass (G)
Bernard Chang (G)

Frank Miller** (C)
John Romita Jr** (C)
Danny Miki** (C)
Alex Sinclair** (C)
 

2:30 PM
Amanda Conner (M)
Jimmy Palmiotti (M)
Chad Hardin (M)

 

3:00 PM
Corinna Bechko (G)
Gabriel Hardman (G)

 

3:30 PM
Alex Garner (M)

 

4:00 PM
Artgerm (G)
Derrick Chew (G)

 

4:30 PM
Carlo Pagulayan (M)
Shane Davis (M)
 
Jim Lee** (C)
Scott Williams** (C)
Alex Sinclair** (C)

DC'S LEGENDS OF TOMORROW** (C)

 

5:00 PM
Peter Tomasi (G)
Brad Walker (G)

 

6:00 PM
James Tynion IV (G)
Stephen Segovia (G)

Scott Snyder** (C)
Greg Capullo** (C)


Saturday

10:00 AM
Paul Levitz (G)
Kurt Busiek (G)

DOOM PATROL** (C)

 

10:30 AM
Julie Benson (M)
Shawna Benson (M)
 

11:00 AM
Dan Jurgens (G)

 

11:30 AM
Agnes Garbowska (M)
Monica Kubina (M)

 

12:00 PM
John Romita Jr (G)
Danny Miki (G)

 

12:30 PM
Kami Garcia (M)
Gabriel Picolo (M)

TITANS** (C)

 

1:00 PM
Louise Simonson (G)

Kelley Jones (G)

 

1:15 PM
Scott Snyder** (C)
Greg Capullo** (C)

 

1:30 PM
Gustavo Duarte (M)

 

2:00 PM
Jim Lee** (G)
Scott Williams** (G)
Alex Sinclair** (G)

** Exclusive DC Universe Members Signing

 

2:15 PM
ARROW** (C)

 

2:30 PM
Cecil Castellucci (M)
Daniel Watters (M)

 

2:45 PM
BATWOMAN** (C)

 

3:00 PM
Peter Tomasi (G)
Dexter Soy (G)

SUPERGIRL** (C)

 

3:30 PM
Danielle Paige (M)

 

3:45 PM
BLACK LIGHTNING** (C)

 

4:00 PM
Artgerm (G)
Derrick Chew (G)

 

4:30 PM
Art Baltazar (M)
Franco (M)

THE FLASH** (C)

 

5:00 PM
Adam Glass (G)
Bernard Chang (G)

 

5:30 PM
Sam Humphries (M)
Mark Russell (M)

 

5:45 PM
YOUNG JUSTICE: OUTSIDERS** (C)

 

6:00 PM
Tom Taylor (G)

Tom King** (C)
Mitch Gerads** (C)​


SUNDAY

10:00 AM
Tim Seeley (G)
Jeff Lemire (G)

 
10:00 AM
Chrissie Zullo

 

11:00 AM
Mirka Andolfo (G)
Ben Blacker (G)
Mariss Louise (G)

 

11:30 AM
Robert Venditti (M)
Frank Tieri (M)

 

12:00 PM
Joshua Williamson (G)

 

12:30 PM
Mairghread Scott (M)

Scott Snyder** (C)
Greg Capullo** (C)
 

1:00 PM
Gail Simone (G)
 

1:30 PM
Gustavo Duarte (M)

 

2:00 PM
James Tynion IV (G)
Stephen Segovia (G)

 

2:30 PM
Amanda Conner (M)
Jimmy Palmiotti (M)
Chad Hardin (M)

 

3:00 PM
John Timms (G)
Gabe Eltaeb (G)
 
Tom King** (C)

 

3:30 PM
Lucio Parrillo (M)
Steve Orlando (M)

 

4:00 PM
Carlo Pagulayan (G)
Shane Davis (G)

« Last Edit: July 16, 2019, 10:39:50 PM by SamTurtledove »

Offline SamTurtledove

  • Supporter
  • Volunteer HQ
  • ******
  • Join Date: Jun 2013
  • Posts: 6610
  • Liked: 1544
Re: 2019 DC Comics Signings
« Reply #1 on: July 16, 2019, 09:10:06 PM »
DC Talent Signings By Name

Quote

"C" will take place in the "Central" signing area.
"G" will take place at the "Gotham" signing area
"M" will take place at the "Metropolis" signing area

(**) are Exclusive Signings (Portal)





Anderson, Brad
Thursday – 5:00 pm (G)

 

Andolfo, Mirka
Sunday – 11:00 am (G)

 


Baltazar, Art
Saturday – 4:30 pm (M)

 

Bechko, Corinna

Friday – 3:00 pm (G)

 

Benson, Julie

Sunday – 1:00 pm (G)

 

Benson, Shawna

Sunday – 1:00 pm (G)

 

Bermejo, Lee

Thursday – 5:30 pm (M)

 

Blacker, Ben

Friday – 1:30 pm (M)
Sunday – 11:00 am (G)

 

Busiek, Kurt

Thursday – 1:30 pm (M)
Saturday – 10:00 am (G)

 


Capullo, Greg

Thursday – 1:00 pm (C)
Friday – 6:00 pm (C)
Saturday – 1:15 pm (C)
Sunday – 12:30 pm (C)

 

Castellucci, Cecil

Thursday – 12:30 pm (M)
Saturday – 2:30 pm (M)

 

Chang, Bernard

Friday – 2:30 pm (G)
Saturday – 5:00 pm (G)

 

Chew, Derrick

Friday – 4:00 pm (G)
Saturday – 4:00 pm (G)

 

Conner, Amanda

Friday – 2:30 pm (M)
Sunday – 2:30 pm (M)

 


Derington, Nick

Friday – 12:00 pm (C)

 

Duarte, Gustavo
Saturday – 1:30 pm (M)
Sunday – 1:30 pm (M)

 


Eltaeb, Gabe
Thursday – 10:00 am (G)
Sunday – 30:00 pm (G)

 


Franco
Saturday – 4:30 pm (M)

 


Garbowska, Agnes

Thursday – 2:00 pm (S)
Thursday – 2:30 pm (M)
Saturday – 11:30 am (M)

 

Garcia, Kami
Thursday – 3:30 pm (M)
Saturday – 12:30 pm (M)

 

Garner, Alex

Friday – 3:30 pm (M)

 

Gerads, Mitch

Thursday – 1:00 pm (C)
Friday – 12:00 pm (C)
Saturday – 6:00 pm (C)

 

Glass, Adam

Friday – 2:00 pm (G)
Saturday – 5:00 pm (G)

 


Hardin, Chad
Friday – 2:30 pm (M)
Sunday – 2:30 pm (M)

 

Hardman, Gabriel

Friday – 3:00 pm (G)

 

Humphries, Sam

Thursday – 12:30 pm (M)
Saturday – 5:30 pm (M)

 


Jock                  

Friday – 11:00 am (G)

 

Jurgens, Dan

Thursday – 2:00 pm (G)
Saturday – 11:00 am (G)

 


King, Tom

Thursday – 4:00 pm (C)
Friday – 12:00 pm (C)
Saturday – 6:00 pm (C)
Sunday – 3:00 pm (C)

 

Kubert, Andy

Friday – 12:30 pm (M)
Friday – 1:30 pm (S)
Saturday – 12:00 pm (G)

 

Kubina, Monica

Thursday – 2:30 pm (M)
Saturday – 11:30 am (M)

 


Lau, Stanley "Artgerm"

Friday – 4:00 pm (G)
Saturday – 4:00 pm (G)

 

Lee, Jim

Thursday – 6:00 pm (C)
Friday – 4:30 pm (C)
Saturday – 2:00 pm (G)

 

Lemire, Jeff

Thursday – 11:30 am (M)

Sunday – 10:00 am (G)

 

Levitz, Paul

Thursday – 1:30 pm (M)
Saturday – 10:00 am (G)

 

Louise, Marissa

Thursday – 11:00 am (G)

 


McFarlane, Todd

Thursday – 11:00 am (C)

 

Merino, Jesus

Friday – 12:30 pm (M)

 

Middleton, Joshua

Thursday – 12:00 pm (G)

 

Miki, Danny

Friday – 2:00 pm (C)
Saturday – 12:00 pm (G)

 

Miller, Frank

Friday – 2:00 pm (C)

 


Orlando, Steve

Thursday – 6:00 pm (G)
Sunday – 3:30 pm (M)

 


Pagulayan, Carlo

Friday – 4:30 pm (M)
Sunday – 4:00 pm (G)

 

Paige, Danielle

Friday – 10:30 am (M)
Saturday – 3:30 pm (M)

 

Palmiotti, Jimmy

Friday – 2:30 pm (M)
Sunday – 2:30 pm (M)

 

Parrillo, Lucio

Thursday – 6:00 pm (G)
Sunday – 3:30 pm (M)

 

Picolo, Gabriel

Thursday – 3:30 pm (M)
Saturday – 12:30 pm (M)

 


Romita, John Jr

Friday – 2:00 pm (C)

Saturday – 12:00 pm (G)

 

Russell, Mark

Friday – 11:30 am (M)
Saturday – 5:30 pm (M)

 


Scott, Mairghread

Sunday – 12:30 pm (M)

 

Seeley, Tim

Thursday – 11:30 am (M)
Sunday – 10:00 am (G)

 

Segovia, Stephen

Friday – 5:30 pm (S) *
Friday – 6:00 pm (G)
Sunday – 2:00 pm (G)

 

Simone, Gail

Thursday – 10:30 am (M) *

 

Simonson, Louise

Thursday – 2:00 pm (G)
Saturday – 1:00 pm (G)
Sunday – 11:00 am (G) *

 

Sinclair, Alex

Thursday – 6:00 pm (C)
Friday – 2:00 pm (C)
Friday – 4:30 pm (C)
Saturday – 2:00 pm (G)

 

Snyder, Scott

Friday – 6:00 pm (C)
Saturday – 1:15 pm (C)
Sunday – 12:30 pm (C)

 

Soy, Dexter

Thursday – 11:00 am (G)
Saturday – 3:00 pm (G)

 


Tan, Philip

Thursday – 10:30 am (M)

 

Taylor, Tom

Thursday – 4:00 pm (G)
Friday – 12:00 pm (G)
Saturday – 6:00 pm (G)

 

Tieri, Frank

Sunday – 11:30 am (M)

 

Timms, John

Thursday – 10:00 am (G)
Sunday – 3:00 pm (G)

 

Tomasi, Peter

Friday – 5:00 pm (G)
Saturday – 3:00 pm (G)

 

Tynion IV, James

Thursday – 1:00 pm (G)
Friday – 6:00 pm (G)
Sunday – 2:00 pm (G)

 


Uminga, Chris

Thursday – 4:30 pm (M)

 


Venditti, Robert

Friday – 1:30 pm (M)
Sunday – 11:30 am (M)

 


Walker, Brad

Thursday – 3:00 pm (G)
Friday – 5:00 pm (G)

 

Watters, Daniel

Friday – 11:30 am (M)
Saturday – 2:30 pm (M)

 

Williams, Scott

Thursday – 6:00 pm (C)
Friday – 4:30 pm (C)
Saturday – 2:00 pm (G)

 

Williamson, Joshua

Thursday – 5:00 pm (G)
Friday – 1:00 pm (G)
Sunday – 12:00 pm (G)

 


Zullo, Chrissie

Saturday – 10:30 am (M)

 

* Wristband required


Bold added to point out alphabet